Odszkodowanie i zadośćuczynienie od lekarza
Jesteś ofiarą błędnej decyzji lekarza, przeszedłeś niepotrzebny zabieg chirurgiczny lub wskutek błędnej diagnozy doszło do uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia? Uzyskaj odszkodowanie!

Skontaktuj się z nami

Bezpłatne konsultacje. Zadzwoń!

Odszkodowaia   +48 501 788 655

Odszkodowania +48 58 717 47 47

Odszkodowania   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odszkodowania   Formularz kontaktowy

Skuteczne dochodzenie odszkodowań

Jesteś tu:

Rodzaje szkód majątkowych

 

Rodzaje szkód majątkowych

W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje szkód majątkowych:

  1. strata (damnum emergens) – tj. będące wynikiem zdarzenia zmniejszenie majątku poszkodowanego lub naruszenie konkretnego prawa majątkowego. Najczęściej spotykanymi  stratami na majątku poszkodowanego są: zniszczenie samochodu w wypadku drogowym, koszt wynajmu pojazdu zastępczego, uszkodzenie odzieży i przedmiotów w razie potrącenia pieszego lub rowerzysty, zalanie mieszkania, kradzież samochodu, bezumowne wykorzystywanie nieruchomości, kary umowne wynikające z braku możliwości wywiązania się z kontraktu.
  2. utracone korzyści (lucrum cessans) – tj. będące wynikiem zdarzenia nieosiągnięcia przez poszkodowanego potencjalnie możliwego do osiągnięcia dochodu, gdyby szkoda nie miała miejsca (np. zerwanie kontraktu z powodu braku możliwości jego wykonania, brak możliwości awansu z powodu skutków szkody, pozbawienia przedsiębiorcy możliwości zarobkowania w związku ze zniszczeniem majątku: lokalu, pojazdu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej, itp.).

Art. 361 k.c. wprowadza zasadę pełnego odszkodowania. Oznacza ona, że jeśli nic innego nie wynika z przepisu ustawy ani z umowy między stronami, poszkodowany powinien uzyskać naprawienie szkody w pełnej wysokości obejmującej zarówno stratę, jak i utracone korzyści, o których mowa powyżej. Warto jednak zaznaczyć, że zasada pełnego odszkodowania jest źródłem wynikającej także z art. 361 k.c. reguły, która zapobiega bezpodstawnemu bogaceniu się poszkodowanego. Jeżeli bowiem z tego samego zdarzenia, które wyrządza szkodę, wynika dla poszkodowanego korzyść majątkowa, odszkodowanie powinno być pomniejszone o tę korzyść (np. jeżeli w wyniku potracenia w wypadku drogowym ginie owca, wówczas odszkodowanie będące równowartością pieniężną wartości zwierzęcia powinno być pomniejszone o wynagrodzenie, które poszkodowany osiągnął z tytułu sprzedaży wełny z tej owcy).

Znajdź nas na Google +

Znajdź nas na Twitterze

Znajdź nas na Facebooku