Zostałeś poszkodowany i starasz się o odszkodowanie?
Zgłoś się do nas. Bez opłat wstępnych i bez zaliczek pomagamy osobom poszkodowanym w uzyskaniu możliwie maksymalnej kwoty odszkodowania.

Skontaktuj się z nami

Bezpłatne konsultacje. Zadzwoń!

Odszkodowaia   +48 501 788 655

Odszkodowania +48 58 717 47 47

Odszkodowania   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odszkodowania   Formularz kontaktowy

Skuteczne dochodzenie odszkodowań

Jesteś tu:

Zadośćuczynienie za krzywdę, ból i cierpienia

 

Zadośćuczynienie za krzywdę, ból i cierpienia

Odszkodowanie | zadośćuczynienieNiemajątkowym skutkiem szkody jest krzywda, która w praktyce polegać może m.in. na dolegliwościach fizycznych (ból) oraz cierpieniach psychicznych, związany zarówno z pogorszeniem stanu zdrowia, jak i lękami, czy urazami wywołanymi szkodą. Z tego też powodu, w oparciu o postanowienia art. 445 k.c., sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego. Zadośćuczynienie jest zatem określoną w pieniądzu i płatną co do zasady jednorazowo sumą, której celem jest kompensacja szkody niemajątkowej.

Praktyka wskazuje, że największy problem związany z zadośćuczynieniem stanowi wyważenie i właściwe ustalenie owej ustawowej „odpowiedniej sumy pieniężnej”. Jakkolwiek bowiem przy odszkodowaniach zastosowanie mieć mogą różnego rodzaju mierniki (w tym np. procentowy uszczerbek na zdrowiu), czy porównanie dotychczasowych stanów majątkowych, to przy ustalaniu zadośćuczynienia taki stan rzeczy teoretycznie jest niedopuszczalny.

Jak wskazuje orzecznictwo sądów powszechnych „wysokość zadośćuczynienia nie może stanowić zapłaty symbolicznej, lecz musi przedstawiać jakąś ekonomicznie odczuwalną wartość. Jednocześnie wysokość ta nie może być nadmierna w stosunku do doznanej krzywdy, ale musi być „odpowiednia” w tym znaczeniu, że powinna być - przy uwzględnieniu krzywdy poszkodowanego - utrzymana w rozsądnych granicach, odpowiadających aktualnym warunkom i przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa” (wyrok SA we Wrocławiu z 24 lutego 2012 r., I ACa 84/2012, LexPolonica nr 3850014, niepubl.).

Znajdź nas na Google +

Znajdź nas na Twitterze

Znajdź nas na Facebooku